Το Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΔΕ Φωκίδας δια της Υπεύθυνης του συμμετείχε στο πρόγραμμα Erasmus+ που έτρεξε η Β’ τάξη του ΓΕΛ Ιτέας με σχολεία από την Πολωνία και την Ιταλία. Η πρώτη κινητικότητα έγινε στην Ελλάδα και στο πλαίσιο της φιλοξενίας των μαθητικών ομάδων από τις δύο αυτές χώρες σχεδιάστηκαν και πραγματοποιήθηκαν ΔΥΟ εργαστήρια για μαθητές/τριες: ένα εργαστήριο γνωριμίας και ένα εργαστήριο για τα ανθρώπινα δικαιώματα και ΔΥΟ δράσεις: μία ξενάγηση στην πόλη της Ιτέας και μια παρουσίαση της γέννησης του θεάτρου στην αρχαία Ελλάδα. Η συμμετοχή των μαθητών/τριών από τις τρεις χώρες ήταν πολύ ικανοποιητική και η παραγωγή του υλικού αλλά και η τελική παρουσίασή του από τους μαθητές/τριες του ΓΕΛ Ιτέας σε εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στο Κυριακοπούλειο Πολιτιστικό Κέντρο Ιτέας και στο Πολιτιστικό Κέντρο στην Κίρρα υπήρξαν εξαιρετικές!

Συνημμένα μπορείτε να δείτε το υλικό των εργαστηρίων και των παρουσιάσεων.